Monokulár, binokulár, nebo teleskop?

Celestron patří mezi přední světové výrobce špičkových dalekohledů, teleskopů a mikroskopů. Počátky značky sahají do roku 1960. Elektroinženýr Tom Johnson, majitel americké firmy Valor Electronics, založil astro-optickou divizi, která začala vyrábět teleskopy. V roce 1964 získává divize název Celestron Pacific a díky řadě inovací a úspěšné sériové výrobě nabídne velmi kvalitní techniku za příznivé ceny široké veřejnosti.

Celestron za dobu své existence získal celou řadu prestižních ocenění za inovace na poli astronomie a optiky a nadále si udržuje pozici mezi lídry celého odvětví. V současnosti nabízí ucelené portfolio produktů od monokulárních, binokulárních a pozorovacích dalekohledů, přes širokou škálu teleskopů, mikroskopů a bohatého příslušenství.


Monokulární dalekohledy

Monokulární dalekohledy, zkráceně monokuláry, označují kompaktní (kapesní) dalekohledy uzpůsobené k pozorování jedním okem. Díky malým rozměrům jsou vhodné pro každodenní aktivity v přírodě, turistiku, pozorování zvířat, hmyzu, ptáků či sledování sportovních utkání.

Větší monokulární dalekohledy, nazývané též spottery či spektivy, naleznete v kategorii pozorovacích dalekohledů. Využívají se například na střelnicích, v myslivosti, ornitologii, letectví či u základních astronomických pozorování, ideálně již se stativem pro efektivní redukci vibrací.


Binokulární dalekohledy

Binokulární dalekohledy (binokuláry) nabízí pozorování oběma očima. Výběr vhodného binokuláru se řídí konkrétním účelem, k němuž má sloužit. Důležitými parametry je zvětšení a průměr předního optického členu dalekohledu. Čím větší průměr předního členu, tím více světla dalekohled shromáždí a lze použít i v horších světelných podmínkách. Je však třeba myslet na fakt, že v rukou člověk dokáže pohodlně udržet bez výraznějšího chvění, jen 6-10násobné zvětšení. Zvětšení 10-20násobné již vyžaduje pevnější oporu nebo uchycení na stativ. Od 20násobného zvětšení je již kvalitní stativ pro pozorování nezbytností.

Obecně lze říci, že se vyplatí nešetřit a čím dražší dalekohled pořídíte, tím kvalitnější bude. Cena se promítá do řady konstrukčních a optických parametrů jako je kvalita použitého optického skla, optických hranolů, odlehčené hořčíkové konstrukci, náplni dalekohledu dusíkem proti zamlžení, vodotěsnosti a řadě dalších.

Celestron nabízí ucelené portfolio binokulárních dalekohledů od základních a cenově velmi dostupných modelů až po zcela profesionální modely té nejvyšší kvality, které uspokojí nejnáročnější uživatele.

Pozorovací dalekohledy (Spotting Scopes)

Spottery a spektivy jsou určeny především pro pozemní pozorování. Typickým příkladem je myslivost, pozorování ptactva, letadel, závodní střelba, vojenské a bezpečnostní složky, ale i rekreační pozorování přírody či hvězdné oblohy. Velkou výhodou pozorovacích dalekohledů je, že oproti většině teleskopů nabízí stranově i výškově správně orientovaný obraz. Standardem je také možnost připojení na stativ pro efektivní redukci vibrací.

Celestron nabízí širokou škálu základních i profesionálních modelů, s přímou i lomenou optikou, ze kterých si hravě vyberete ten nejvhodnější právě pro vás. Všechny pozorovací dalekohledy se vyznačují moderním a ergonomickým designem, kvalitními materiály a výbornými optickými vlastnostmi, které promění každé vaše pozorování v opravdový zážitek.


Hvězdářské dalekohledy (Telescopes)

Hvězdářské dalekohledy Celestron jsou určeny všem, kteří jsou fascinováni noční oblohu a touží spatřit například planety naší sluneční soustavy, měsíc, hvězdokupy a jasnější hvězdné objekty, jako je mlhovina v Orionu či galaxie Andromeda. Ovládání teleskopů Celestron je velmi intuitivní a jednoduché. Výškově nastavitelné stativy s azimutární, ekvatoriální či automatizovanou GoTo montáží vám vždy poskytnou dostatečnou oporu i variabilitu pro vaše pozorování.

Vybírat lze ze dvou hlavních skupin, a to reflektorů a refraktorů. Mezi výhody zrcadlových teleskopů (reflektorů) patří kratší tubus, větší dosažitelná zvětšení, větší světelnost, absence barevných vad a nižší váha. Kvalitní čočkové teleskopy (refraktory) naopak dokáží nabídnout ostřejší a kontrastnější obraz, ale vyrábějí se pouze a nižšími průměry.

V naší nabídce naleznete také hybridní dalekohledy kombinující zrcadla s korekční čočkou takzvané Maksutov-Cassegrain a Schmidt–Cassegrain konstrukce.

Přemýšlíte o teleskopu? Přečtěte si článek, podle čeho vybírat.

Mikroskopy

Mikroskop je optický přístroj pro zvětšení pozorovaného objektu. Celestron je historicky prvním výrobcem, který představil LCD mikroskop a v současnosti nabízí ucelenou řadu modelů. V nabídce najdete dětské mikroskopy, digitální mikroskopy, LCD mikroskopy a profesionální biologické mikroskopy.

 



Nahoru