Objektiv SIGMA 50mm F1.4 DG DN Art

Recenze od Jaromíra Kadeřábka


Úvod

Další novinkou, kterou si pro nás společnost SIGMA připravila, je zbrusu nová světelná padesátka řady Art. Vyrábí se tradičně pro bajonet Sony E a Sigma/Panasonic/Leica L. Zatímco pro Sony E existuje celá plejáda alternativ, pro L bajonet tomu tak není, proto vydání tohoto objektivu dává smysl. SIGMA 50mm f/1.4 DG DN Art, jak už název napovídá, je speciálně navržený objektiv pro bezzrcadlové fotoaparáty a nahrazuje tak vysoce ceněný model DG HSM pro DSLR, který byl uveden na trh již v únoru 2014.

Asi nikoho z nás nepřekvapí, že nově navržený objektiv pro zcela přepracovaný model bude menší (oproti modifikované verzi) a lehčí, ale novinkou je, že jde o první objektiv v řadě Art, kde je použitý nový zaostřovací motor HLA. A na to jsem se těšil, neboť tento nový vysokorychlostní systém ostření měl teprve nedávno premiéru v novém 60-600mm DG DN Sports, který jsem testoval a vykazoval výbornou hbitost AF. Pokud to shrneme, tak celkově jde tedy teprve o druhý model společnosti SIGMA, který má toto revoluční řešení zaostřování. Jsem z toho nadšený, neboť díky tomu, že SIGMA zřetelně zlepšila výkon AF u tohoto objektivu, je mnohem blíže konkurenčním špičkovým GM od Sony než jakákoliv jiná alternativa. Samozřejmě, že kromě jiného firma slibuje i lepší optický výkon a my se nyní podíváme, zda tomu tak skutečně je.


Konstrukce a ovládání

Protože jde o nekompromisní řadu Art, kde jde o to, aby objektiv poskytoval nejvyšší standardy kvality obrazu, stále nejde vyloženě o kapesní objektiv. Navzdory účinné dietě, která se oplatila citelnou redukcí váhy oproti předchozímu modelu (815 g), váží tento objektiv 670 g při rozměrech 78 x 110mm a velikost filtru je 72 mm. To je určitě vítaný krok, který se přibližuje konkurenci. Konstrukčně disponuje objektiv 14 členy v 11 skupinách a 11 lamel membrány slibuje krémový bokeh. Minimální zaostřovací vzdálenost je 0,45m a maximální poměr zvětšení je 0,15x.

Předchozí model postrádal také jakékoliv těsnění proti prachu a stékající vodě. To už nyní neplatí a všechny spoje tubusu včetně ovládacích prvků mají komplexní systém těsnění, a to i okolo přesného mosazného bajonetu. Také přední prvek disponuje nátěrem, který brání ušpinění a usnadňuje čištění. Pro firmu je už typické použití kombinace kovu a extrémně kvalitního plastu TSC (Thermally Stable Composite), kdy celá konstrukce působí kvalitně a prémiově s ohledem na úroveň roztažení a smrštění během teplotních změn. Nemá smysl stále dokola psát, že provedení je na vysoké úrovni a je už prověřeno časem, kdy SIGMA toto řešení vzala za své u všech svých kvalitních modelů.

Ovládací prvky jsou rovněž dostupné v plné parádě a jsou známé napříč celou řadou, včetně manuální možnosti nastavení pracovní clony objektivu. Nechybí ani přizpůsobitelné programovatelné tlačítko. Sluneční clona má rovněž aretační pojistku a drží tak hezky na svém místě. Podtrženo sečteno, jde o kvalitně zpracovaný pracovní nástroj, kde se konstrukční chyby hledají těžce.


Autofokus a obrazová kvalita

Nyní se zaměříme na autofokus a nový zaostřovací motor HLA (High-Response Linear Actuator). V jakémkoliv nastaveném režimu je cítit citelný nárůst rychlosti a přesnosti ostření a stejný benefit se promítá i v režimu videa. Samozřejmostí je i téměř bezhlučný provoz. Nejlepší výsledky dosáhneme v režimu AFC, kdy je AF suverénně hbitější a sebevědomější, než tomu bylo u starších firemních modelů napříč celou řadou, bez ohledu na ohnisko. Myslím, že tohoto vylepšení si všimne každý a je tak mnohem blíže k originálním Sony padesátkám.

Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 45 cm a řadí se tak k lepšímu průměru v této ohniskové vzdálenosti. Nový Sony 50mm f/1.4 GM je na tom podobně a jen mnohem dražší Sony 50mm f/1.2 dokáže zaostřit ještě o poznání blíže. V souvislosti s tím začnu u obrazové kvality bokehem. Ten je příjemný a má plynulé přechody a myslím, že nebude na co si stěžovat. Z podstaty věci zde v tomto ohledu kraluje logicky mnohem dražší Sony 50mm f/1.2 GM, který má ještě jemnější a krémovější bokeh, zaostřuje na bližší vzdálenost a obraz působí vyloženě trojrozměrně. Za to si však nemálo připlatíte a pochybuji, že by někdo byl s vykreslením bokehu ať už u bratříčka Sony či SIGMA s clonou 1.4 vyloženě nespokojen, ba naopak.

Díky 11lamelové membráně je bokeh velice pohledný až do clony 8. Chromatická aberace je dobře korigována a náznak uvidíte pouze v těch nejextrémnějších situacích. Odolnost na odlesky a různé artefakty při focení do protisvětla je naprosto skvělá. Vinětace bývá pro tak světelný objektiv typická a nejinak je tomu i zde, komu vadí ať si zapne korekci, či kliknutím opraví v editoru. Důležité je, že se díky vinětaci neztrácí detaily a od clony 2.8 prakticky mizí. Kontrast je vynikající už při odcloněném objektivu a přicloněním na clonu 2 dochází k mírnému zlepšení kontrastu, ale určitě bych se ho nebál používat i na clonu 1.4. A nyní se podíváme na ostrost. Novinka oproti předchozímu typu je o něco ostřejší ve středu, ale největší vylepšení bylo věnováno rohům. Troufám si tvrdit, že ostrost rohů u novinky je velmi blízko tomu, co předváděl starší ceněný model ve středové části. To je epický výsledek.

Oba Sony 50mm GM jsou oproti novince SIGMA 50mm DG DN Art na plně odcloněný objektiv ve střední části ještě ostřejší, což je také působivé, ale v oblasti rohů kraluje SIGMA. Zde je evidentní, že cílem nebylo vytvořit nejostřejší padesátku na trhu, ale záměrem bylo vytvořit objektiv, který je neuvěřitelně homogenní v ostrosti pro celou plochu snímku. Samozřejmě cloněním se konkurenční rozdíly dost eliminují a výsledky budou v praxi ještě méně patrné. Rozdíl mezi Sony a Sigmou bude kromě ještě o něco rychlejším AF (platí pro nový 1.4 GM) spíše na straně licenčního omezení pro majitele Sony a1 a a9 v menší snímkové kadenci tj. max. 15sn/sec. Pro toho, kdo používá řady a7, nebude nijak limitován, zvláště při focení primárního focení portrétů. Detekce oka totiž funguje u jakéhokoliv motivu bezchybně. Opticky to bude spíše o preferencích, jaké ostrosti dáte přednost. Zda nekompromisní středová, či o něco menší, leč v celé ploše snímku. Rozdíly v běžné praxi nebudou dramatické pouze u Sony 1.2 GM, který je nejdražší, bude mít navrch oproti oběma 1.4 ještě krémovějším bokehem.


Závěr

Nový objektiv SIGMA 50 mm f/1.4 DG DN Art není jen nějakým dalším přírůstkem do rodiny padesátek. Také vyloženě popírá kategorii ekonomického výrobku za poloviční cenu s kompromisním výkonem. Díky evolučnímu vylepšení optické kvality a revolučnímu řešení autofokusu není moc důvodů, proč si právě nekoupit tento model bez ohledu na cenu. Poměr výkon-cena je zde opravdu neuvěřitelný. Pokud k tomu připočteme skvělé zpracování a nadstandardní čtyřletou záruku máme před sebou šampióna své cenové kategorie. Za ty peníze, co stojí v tuto chvíli, neznám lepší padesátku.

Originální verze Sony mohou nabídnout některé benefity v podobě větší snímkové frekvence, u verze 1.4 menší rozměry a váhu spolu s ještě rychlejším AF. Verze 1.2 GM má v rukávu lepší světelnost a pohlednější bokeh, ale zaplatíte téměř 2x či 3x tolik. Podtrženo sečteno, nová SIGMA 50mm f/1.4 DG DN Art je cenově dostupný výrobek s naprosto suverénním výkonem, který si zaslouží při výběru seriózní zvážení a já ho mohu jen doporučit.


Výhody:

  • Ostrost v celé ploše snímku
  • Kvalitní zpracování
  • Výborný a bezhlučný AF
  • Odolnost do protisvětla
  • Čtyřletá záruka
  • Maximální poměr výkon-cena
     

Nevýhody:

  • Licenční omezení na max. 15sn. za sec. (E-mount)
  • Mohl by zaostřovat na bližší vzdálenost


Objektivy SIGMA 50mm f/1.4 DG DN Art zakoupíte na eshopu SIGMA-foto.cz.Nahoru