Recenze objektivu SIGMA 20mm F1.4 DG DN Art

Recenze objektivu SIGMA 20mm F1.4 DG DN Art

Firma SIGMA nedávno uvedla na trh dva nové objektivy SIGMA 20mm F1.4 DG DN Art a SIGMA 24mm F1.4 DG DN Art. Oba dva modely nahrazují vysoce ceněné modely, které však byly k dispozici pro starší typy bajonety ostatních výrobců. Novinky jdou jiným směrem a jsou speciálně navrženy pro moderní bezzrcadlové fotoaparáty s bajonetem L-mount a E-mount pro Sony. Možnosti jiných bajonetů k lítosti některých uživatelů bohužel nejsou k dispozici.

Když jsem se rozmýšlel, který z těchto dvou modelů si vezmu k testování volba padla na ten s kratším ohniskem, neboť ohnisko 24mm se světelností 1.4 nabízí dost ostatních výrobců, ale 20mm se světelností 1.4 nikdo. Bylo tedy rozhodnuto a nyní se pojďme podívat, jak si tento unikátní objektiv stojí.

Konstrukce a ovládání

Firemní strategií kromě nového optického návrhu je i zmenšit velikost a hmotnost oproti staršímu typu. Tyto hodnoty jsou však korigovány do takové míry, aby neutrpěla optická kvalita. Tento objektiv není enormně těžký, ale stále jde o objemný kousek. Pro bajonet L váží 635 g a měří 87,8 mm na průměr a 111,2 mm na délku. Pro bajonet Sony E váží 630 g a měří 113,2 mm, přičemž průměr je  logicky shodný. K dispozici je sluneční clona ve tvaru tulipánu s užitečným tlačítkem aretace. Celkově je sluneční clona ergonomicky šikovně tvarovaná s ohledem na prsty včetně vroubkování okolo průměru.

Manipulace je krásně hladká a aretační západka zajistí, že se bajonetové uchycení při používaní neuvolní. Filtrační závit je zde běžných 82 mm a díky nově zploštělé pupile předního členu není žádný problém s používáním předních filtrů. Ostatně, když už jsme u filtrů, tento objektiv obsahuje také otvor pro zadní filtr. Ten najdeme na zadní straně kvalitně zpracovaného bajonetového držáku z mosazi, který nepostrádá gumové těsnění. K dispozici je šablona, která umožňuje tvarování filtrů. Parádní je tak možnost použití obou filtrů zároveň.

Objektiv SIGMA 20mm F1.4 DG DN Art je přímo doporučován jako ideální společník pro astrofotografii, tak nechybí ani konstrukční tvarování pro vyhřívací objímku, která zabraňuje sklouznutí vyhřívání do zorného pole. Kromě všech dnes již standardních ovládacích prvků, které jsou k dispozici i u originálních objektivů Sony, zde najdeme i další novinku. Jde o přepínač MFL (manual focus lock), který deaktivuje zaostřovací kroužek. Tím se eliminuje náhodný posun. Samozřejmostí zůstává programovatelné tlačítko, aretace clonového kroužku, či jeho volba s click.

Optická konstrukce je 17 prvků v 15 skupinách, z toho 2 SLD (Super Low Dispersion) a 3 asférické, včetně největšího oboustranného asférického prvku, který SIGMA dosud vyrobila. 11 lamel slibuje hladký bokeh a přední člen obsahuje nátěr, který odpuzuje vodu a mastnoty. Celý objektiv je tradičně vyroben z kovu a tepelně stabilního kompozitu, který má stejný koeficient roztažnosti jako hliník, ale navíc umožnuje snížit hmotnost.

Konstrukce je specifikovaná jako voděodolná proti lehkému dešti a umožnuje použití i v drsnějších podmínkách. Celkově je zpracování vyloženě prémiové a nevím co bych mu vytknul. Vše je dokonale slícováno a všechny ovládací prvky mají přirozený odpor bez vůli. Verze objektivu s bajonetem L je navíc kompatibilní se SIGMA USB dockem UD-11.

Autofokus

SIGMA 20mm F1.4 DG DN Art disponuje hbitým a nehlučným autofokusem. Je také přesný, což je v případě clony 1.4 nutnost. Umožňuje zaostřit od 23 cm pro maximální zvětšení 1: 6,1, což je užitečně blízko.

Obrazová kvalita

A nyní se zaměříme na obrazovou kvalitu. Prvním aspektem, co každého zajímá je ostrost. Ta už je na clonu 1.4 vyloženě centrálně působivá a s dalším cloněním roste jen minimálně. Na plně odcloněný objektiv jsou kraje méně ostré, ale na cloně 2.8 dosahuje vynikající ostrosti v celé ploše snímku. Chromatické aberace jsou na tak širokoúhlý objektiv také obdivuhodné a odolnost v protisvětle na odlesky je přímo skvělá. Zkreslení typu soudek je pod 2% a to je bráno jako dobré pro typ tohoto ohniska.

Samozřejmostí je možnost použití korekce přímo ve fotoaparátu či PC, pokud zkreslení nebude bráno při focení jako umělecký záměr. Vinětace je na plné odclonění dobře viditelná a od clony 2.0 se enormně zlepšuje, od clony 4.0 je konstantní pro další clony a je na nízké úrovni. Opět platí oprava přímo ve fotoaparátu nebo editoru v PC, pro toho, komu by vadila.

Bokeh u ultraširokých objektivů nebývá jejich silnou stránkou, jenže zde díky cloně 1.4 a blízkému zaostření je doslova magický. Krásně jemné přechody dávají vyniknout plasticitě výsledné fotografie. V této disciplíně jde asi o nejlepší výsledek, co jsem u takového ohniska viděl a s působivou ostrostí se kreativitě meze nekladou.

Závěr

Existuje několik kvalitních ultraširokých objektivů s ohniskovou vzdáleností 20 mm, ale žádný s clonou 1.4. Pokud hledáte toto ohnisko pro astrofotografii, tak už nehledejte, patrně nic lepšího nenajdete. Stejně tak i pro toho, kdo dokáže ocenit magickou světelnost 1.4 to bude nejlepší volba na trhu. Pokud vám stačí clona 1.8 a fotíte raději reportáže nebo holdujete primárně videu a kvitujete menší rozměry, pak do svého výběru zařaďte i Sony FE 20mm F1.8 G. Kdo se spokojí s clonou 2.0 a má hlouběji do kapsy i SIGMA 20 mm F2 DG DN Contemporary může přidat na svůj seznam. Za rozumnou cenu s ohledem na světelnost 1.4 je tu však SIGMA 20mm F1.4 DG DN Art, která uspokojí i ty nejnáročnější fotografy.

Výhody:

  • Vynikající ostrost už na cloně 1.4
  • 4 roky nadstandardní záruka
  • Kvalitní konstrukce odolná proti prachu a stříkající vodě
  • Rychlé tiché ostření
  • Nízké aberace
  • Nové funkce
  • Krásný bokeh
  • Poměr výkon-cena

Nevýhody:

  • Vysoká vinětace na cloně 1.4
  • Omezeno pro určité bajonety
  • S 20mm ohniskem to chce zkušenost

Objektiv SIGMA 20mm F1.4 DG DN Art najdete na našem webu sigma-foto.cz.



Nahoru